Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Образование и наука


Магистри на науки и специјалисти, 2018 година

понеделник, 25 март 2019


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2018 година, звањето магистер на науки и специјалист го
стекнале вкупно 1 885 лица од кои 1 697 или 90 % се магистри и 188 или 10 % се специјалисти. Бројот на магистри и
специјалисти, во споредба со 2017 годинa, е намален за 4.7 %.
Учеството на жените магистри во вкупниот број на лица кои стекнале научен степен магистер на науки, во 2018
година изнесува 60.5 %.
Во 2018 година, најголем број од магистерските трудови, 1 031 или 60.7 %, се од областа на општествените науки,
24.9 % се од областа на техничко-технолошките науки, а останатите се од областа на хуманистичките, природноматематичките, биотехничките и медицинските науки.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика