Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Образование и наука


Магистри на науки и специјалисти, 2019

среда, 25 март 2020


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2019 година, звањето магистер на науки и специјалист го стекнале вкупно 1 916 лица од кои 1 736 или 90.6% се магистри и 180 или 9.4% се специјалисти. Бројот на магистри и специјалисти, во споредба со 2018 годинa, е зголемен за 1.6%.

Учеството на жените магистри во вкупниот број на лица кои стекнале научен степен магистер на науки, во 2019 година изнесува 60.1%.

Во 2019 година, најголем број од магистерските трудови, 1 081 или 62%, се од областа на општествените науки, 23% се од областа на техничко-технолошките науки, а останатите се од областа на хуманистичките, природно-математичките, биотехничките и медицинските науки.


11.09.2020: Почитувани корисници, поради технички причини во табелите Т-01 и Т-02 податоците во колоните за Возраст се коригирани.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика