Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Образование и наука


Магистри на науки и специјалисти, 2012 година

среда, 20 март 2013


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2012 година, звањето магистер на науки и специјалист
го стекнале вкупно 1568 лица од кои 1297 или 82.7% се магистри и 271 или 17.3% се специјалисти. Тоа претставува
зголемување за 21.2% во споредба со 2011 година.


Учеството на жените магистри во вкупниот број на лица кои стекнале научен степен магистер на науки во 2012
година изнесува 55.4%.


Во 2012 година, најголем број од магистерските трудови, 778 или 60.0%, се од областа на општествените науки,
15.1% се од областа на техничко-технолошките науки, а останатите се од областа на хуманистичките, природно-
математичките, биотехничките и медицинските науки.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 713

е-пошта:  slavka.trpkova@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика