Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Образование и наука


Доктори на науки, 2021 година

петок, 25 март 2022


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2021 година, звањето доктор на науки го стекнале 201 лице, што претставува зголемување за 15.5 % во споредба со 2020 година.

Најголем број од лицата докторирале во областа на здравство и социјална заштита, 23.4 %, потоа на општествени науки, новинарство и информирање докторирале 17.4 %, следат бизнис, администрација и право со 15.9 %, уметност и хуманистички науки со 11.4 %, а останатиот дел од областите се со помал процент на застапеност.

115 жени одбраниле докторска дисертација во текот на 2021 година, што претставува 57.2 % од вкупниот број лица што докторирале во истата година.

Најголемиот процент од вкупниот број лица што докторирале, односно 30.8 % ја вршат својата професија во образовната дејност.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика