Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Образование и наука


Доктори на науки, 2023 година

понеделник, 25 март 2024


Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2023 година, звањето доктор на науки го стекнале 174 лица,
што претставува намалување за 11.7 % во споредба со 2022 година.
Најголем број од лицата, 22.4 %, докторирале во областите бизнис, администрација и право, потоа 20.7 % во
здравство и социјална заштита, следат општествените науки, новинарството и информирањето со 13.8 %, уметноста
и хуманистичките науки со 12.1 %, а останатите области се со помал процент на застапеност.
91 жена одбранила докторска дисертација во текот на 2023 година, што претставува 52.3 % од вкупниот број лица
што докторирале во истата година.
Најголемиот процент од вкупниот број лица што докторирале, односно 21.2 %, ја вршат својата професија во
образованието.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика