Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Образование и наука


Дипломирани студенти во 2022 година

петок, 26 мај 2023


Според податоците на Државниот завод за статистика добиени од пристигнатите извештаи, во 2022 година
дипломирале 7 483 студенти на додипломски студии на високите стручни школи и на факултетите, што претставува
намалување за 3.5 % во споредба со 2021 година.
Од вкупниот број дипломирани студенти, 5995, односно 80.1 % се редовни, а 1 488 односно 19.9 % се вонредни
студенти.
57.1 % се дипломирани студентки.
Од вкупниот број студенти, 40 % дипломирале во рокот, додека 60 % дипломирале по рокот.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика