Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Образование и наука


Запишани студенти на високите стручни школи и факултетите во Република Северна Македонија во академската 2021/2022 година (прв циклус на студии)

среда, 06 јули 2022


Според податоците на Државниот завод за статистика, добиени врз основа на пристигнатите извештаи, во Република
Северна Македонија, во академската 2021/2022 година се запишале вкупно 51 582 студенти, што претставува
зголемување за 1.4 % во однос на академската 2020/2021 година.
Бројот на запишани студентки е 29 858 или 57.9 %.
Најголем број студенти (82.6 %) се запишале на државните високообразовни установи, додека 16.8 % се запишале на
приватните високообразовни установи.
На прва година на студии, во оваа академска година, се запишале 13 506 студенти или 26.2 % (тука се опфатени и
студентите што запишуваат прва година по втор, трет и повеќепати).
 
(коригирана верзија 15.07.2022)

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика