Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Образование и наука


Запишани студенти на високите стручни школи и факултетите во Република Македонија во академската 2013/2014 година(прв циклус на студии)

четврток, 17 јули 2014


Според податоците на Државниот завод за статистика, добиени врз основа на пристигнатите извештаи, во
Република Македонија, во академската 2013/2014 година се запишани вкупно 57 746 студенти, што претставува
пораст за 1.5% во однос на академската 2012/2013 година.


Бројот на запишани студенти - жени изнесува 31 450 или 54.5%.


Најголем број на студенти или 88.5% се запишани на државните високообразовни установи, додека 11.1 % се
запишани на приватните високообразовни установи.


Во прва година на студии, во академската 2013/2014 година се запишани 19 173 студенти или 33.2% (тука се
опфатени и студентите кои по втор, трет и повеќе пати запишуваат прва година).


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 613

е-пошта:  jasmina.markovska@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика