Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Образование и наука


Запишани студенти на високите стручни школи и факултетите во Република Македонија во академската 2015/2016 година
(прв циклус на студии)


понеделник, 04 јули 2016


Според податоците на Државниот завод за статистика, добиени врз основа на пристигнатите извештаи, во
Република Македонија, во академската 2015/2016 година се запишани вкупно 59 865 студенти што претставува
пораст за 0.9% во однос на академската 2014/2015 година.


Бројот на запишани студенти - жени изнесува 32 837 или 54.9%.


Најголем број на студенти (86.8%) се запишани на државните високообразовни установи, додека 12.8% се
запишани на приватните високообразовни установи.


Во прва година на студии, во академската 2015/2016 година, се запишани 17 952 студенти или 30% (тука се
опфатени и студентите кои по втор, трет и повеќе пати запишуваат прва година).


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика