Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Образование и наука


Запишани студенти на високите стручни школи и факултетите во Република Македонија во академската 2017/2018 година
(прв циклус на студии)


среда, 04 јули 2018


Според податоците на Државниот завод за статистика, добиени врз основа на пристигнатите извештаи, во Република
Македонија, во академската 2017/2018 година се запишани вкупно 56 941 студент, што претставува намалување за
2.% во однос на академската 2016/2017 година.


Бројот на запишани студентки изнесува 31 669 или 55.6 %.


Најголем број студенти (85.7 %) се запишани на државните високообразовни установи, додека 13.9 % се запишани на
приватните високообразовни установи.


Во прва година на студии, во академската 2017/2018 година, се запишани 15 094 студенти или 26.5 % (тука се опфатени
и студентите што по втор, трет и повеќепати запишуваат прва година).


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика