Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Образование и наука


Запишани студенти на високите стручни школи и факултетите во Република Македонија во академската 2010/2011 година (прв циклус на студии)

петок, 04 ноември 2011


Според податоците на Државниот завод за статистика, во Република Македонија, во академската 2010/2011 година се запишани вкупно 63 250 студенти.
 
Бројот на запишани студенти - жени изнесува 33 583 или 53.1%.
 
Најголем број на студенти или 83.2% се запишани на државните високообразовни установи, додека 16.4 %
се запишани на приватните високообразовни установи.
 
Во прва година на студии, во академската 2010/2011 година се запишани 19 805 студенти или 31.3% (тука се опфатени и студентите кои по втор, трет и повеќе пати запишуваат прва година).

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 713

е-пошта:  slavka.trpkova@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика