Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар, јануари 2022 година

понеделник, 28 февруари 2022


Според податоците на Државниот завод за статистика, во јануари 2022 година, продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар се повисоки за 2.7 % на месечно и за 18.1 % на годишно ниво.

Во јануари 2022, во споредба со декември 2021 година, продажните цени на производителите на индустриски производи се повисоки во групите Капитални производи за 10.5 %, Интермедијарни производи, освен енергија за 4.1 %, Енергија за 2.5 %, Нетрајни производи за широка потрошувачка за 1.7 % и Трајни производи за широка потрошувачка за 1.0 %.

Во јануари 2022, во споредба со јануари 2021 година, продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар се повисоки во групите Енергија за 39.1 %, Интермедијарни производи, освен енергија за 24.5 %, Капитални производи за 35.2 %, Трајни производи за широка потрошувачка за 6.4 % и Нетрајни производи за широка потрошувачка за 5.7 %.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика