Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар, мaj 2022 година

вторник, 28 јуни 2022


Според податоците на Државниот завод за статистика, во мај 2022, продажните цени на производителите на
индустриски производи на домашниот пазар се повисоки за 0.8% на месечно и за 21.7% на годишно ниво.
Во мај 2022, во споредба со април 2022, продажните цени на производителите на индустриски производи се повисоки
во групите Капитални производи за 0.1%, Интермедијарни производи, освен енергија за 2.1%, Нетрајни производи за
широка потрошувачка за 0.5 % и Трајни производи за широка потрошувачка за 0.8%
Во мај 2022, во споредба со мај 2021, продажните цени на производителите на индустриски производи на
домашниот пазар се повисоки во групите Енергија за 27.0% Интермедијарни производи, освен енергија за 28.9%,
Капитални производи за 74.2%, Трајни производи за широка потрошувачка за 7.7% и Нетрајни производи за широка
потрошувачка за 13.3%.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика