Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар, јули 2022

понеделник, 29 август 2022


Според податоците на Државниот завод за статистика, во јули 2022, продажните цени на производителите на
индустриски производи на домашниот пазар се повисоки за 3.9 % на месечно и за 24.8 % на годишно ниво.
Во јули 2022, во споредба со јуни 2022, продажните цени на производителите на индустриски производи се повисоки
само во групaта Енергија за 21.3 %.
Во јули 2022, во споредба со јули 2021, продажните цени на производителите на индустриски производи на
домашниот пазар се повисоки во групите Енергија за 38.4 %, Интермедијарни производи, освен енергија за 26.6 %,
Капитални производи за 74.8 %, Трајни производи за широка потрошувачка за 6.6 % и Нетрајни производи за широка
потрошувачка за 15.5 %.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика