Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар, ноември 2022 година

среда, 28 декември 2022


Според податоците на Државниот завод за статистика, во ноември 2022 година, продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар се исти на месечно и повисоки за 21.6 % на годишно ниво.

Во ноември 2022, во споредба со октомври 2022 година, продажните цени на производителите на индустриски производи се повисоки во групите Нетрајни производи за широка потрошувачка за 0.8 %, Трајни производи за широка потрошувачка за 0.7 % и Енергија за 0.6 %.

Во ноември 2022, во споредба со ноември 2021 година, продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар се повисоки во групите Енергија за 25.5 %, Интермедијарни производи, освен енергија за 20.2 %, Капитални производи за 61.2 %, Трајни производи за широка потрошувачка за 7.4 % и Нетрајни производи за широка потрошувачка 19.1 %.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика