Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар, август 2023 година

четврток, 28 септември 2023


Според податоците на Државниот завод за статистика, во август 2023 година, продажните цени на производителите
на индустриски производи на домашниот пазар се пониски за 0.4 % на месечно ниво и за 2.1 % на годишно ниво.
Во август 2023, во споредба со јули 2023 година, продажните цени на производителите на индустриски производи се
пониски во групите Интермедијарни производи, освен енергија за 0.5 % и Нетрајни производи за 0.8 %.
Во август 2023, во споредба со август 2022 година, продажните цени на производителите на индустриски производи
на домашниот пазар се пониски во групите Енергија за 11.6 %, Интермедијарни производи, освен енергија за 8.6 %
и Капитални производи за 5.2 %.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика