Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар, март 2024 година

понеделник, 29 април 2024


Според податоците на Државниот завод за статистика, во март 2024 продажните цени на производителите на
индустриски производи на домашниот пазар се пoголеми за 1.0 % на месечно ниво, и за 0.1 % на годишно ниво.
Во март 2024, во споредба со февруари 2024, продажните цени на производителите на индустриски производи на
домашниот пазар се повисоки во групите Енергија за 4.9 %, и Трајни производи за широка потрошувачка за 0.2 % и
Нетрајни производи за широка потрошувачи за 1.5 %
Во март 2024, во споредба со март 2023, продажните цени на производителите на индустриски производи на
домашниот пазар се повисоки во групите Енергија за 0.2 % Трајни производи за широка потрошувачка за 4.8 % и
Нетрајни производи за широка потрошувачи за 6.9 %

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика