Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар, јануари 2016

петок, 26 февруари 2016


Според податоците на Државниот завод за статистика, во јануари 2016, продажните цени на производителите
на индустриски производи на домашниот пазар се пониски за 0.2% на месечно ниво, односно за 0.4% на
годишно ниво.


Во јануари 2016, во споредба со декември 2015, продажните цени на производителите на индустриски
производи на домашниот пазар се пониски во групите Интермедијарни производи, освен енергија за 0.7% и
Нетрајни производи за широка потрошувачка за 0.6%, додека во групата Енергија цените се останати на исто
ниво.


Во јануари 2016, во споредба со јануари 2015, продажните цени на производителите на индустриски производи
на домашниот пазар се пониски во групите Интермедијарни производи, освен енергија за 1.2%, Енергија за
0.6% и Нетрајни производи за широка потрошувачка за 0.3%.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 758

е-пошта:  apostol.simovski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика