+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар, јануари 2019 година

четврток, 28 февруари 2019


Според податоците на Државниот завод за статистика, во јануари 2019 година, продажните цени на производителите
на индустриски производи на домашниот пазар се повисоки за 0.3 % на месечно ниво, а пониски за 0.8 % на годишно
ниво.
Во јануари 2019, во споредба со декември 2018 година, продажните цени на производителите на индустриски
производи на домашниот пазар се повисоки во групите Енергија за 2.1 %, Трајни производи за широка потрошувачка
за 0.8 %, Нетрајни производи за широка потрошувачка за 0.7 % и Капитални производи за 0.3 %.
Во јануари 2019, во споредба со јануари 2018 година, продажните цени на производителите на индустриски производи
на домашниот пазар се пониски во групите Енергија за 5.4 % и Интермедијарни производи, освен енергија за 0.5 %.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика