Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Бруто-домашен производ


Бруто-домашен производ, прво тримесечје од 2013 година

петок, 14 јуни 2013


Според проценетите податоци на Државниот завод за статистика, стапката на раст на бруто-домашниот
производ (БДП) за првото тримесечје од 2013 година изнесува 2.9 %.


Во првото тримесечје од 2013 е забележан пораст во повеќето сектори. Најголем пораст е забележан во секторите
Ѓ- Градежништво од 36,8%; З- Сообраќај, складирање и врски од 2,5% и (Ѕ+И+Љ)- Финансиско посредување;
Активности во врска со недвижен имот, изнајмување и деловни активности; Други комунални, општи и лични
услужни активности (вклучени се и импутираните станарини) од 2,5%.


Финалната потрошувачка на домаќинствата вклучувајќи ги непрофитните институции кои им служат на
домаќинствата, во однос на истиот период од 2012 година, номинално расте за 2,1%, а нејзиното учество во
струкурата на бруто-домашниот производ изнесува 79,3%.


За истиот период, извозот на стоки и на услуги номинално порасна за 0,2%, а увозот на стоки и услуги забележа
намалување во номинален износ од 3,1%.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 688

е-пошта:  snezana.georgievska@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика