Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Бруто-домашен производ


Бруто-домашен производ, второ тримесечје 2013 година

петок, 13 септември 2013


Според проценетите податоци на Државниот завод за статистика, стапката на раст на бруто-домашниот
производ (БДП) за второто тримесечје од 2013 година изнесува 3.9%.


Во второто тримесечје од 2013 е забележан пораст во повеќето сектори. Најголем пораст е забележан во
секторите Ѓ- Градежништво од 33.2%; З- Сообраќај, складирање и врски од 7.5% и (В+Г+Д)- Рударство и вадење
на камен; Преработувачка индустрија и Снабдување со електрична енергија, гас и вода од 4.1%.


Финалната потрошувачка на домаќинствата вклучувајќи ги непрофитните институции кои им служат на
домаќинствата, во однос на истиот период од 2012 година, номинално расте за 3.5%, а нејзиното учество во
струкурата на бруто-домашниот производ изнесува 75.9%.


За истиот период, извозот на стоки и на услуги номинално порасна за 1.1%, а увозот на стоки и на услуги
забележа зголемување во номинален износ од 1.3%.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 688

е-пошта:  snezana.georgievska@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика