Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Бруто-домашен производ


Бруто-домашен производ, четврто тримесечје од 2020 година

вторник, 02 март 2021


Според проценетите податоци на Државниот завод за статистика, стапката на раст на бруто-домашниот производ (БДП) за четвртото тримесечје од 2020 година е -0.7 %.

Во четвртото тримесечје од 2020 година, пораст е забележан во секторите Ј - Дејности во врска со недвижен имот од 2.0 % и И - Финансиски дејности и дејности на осигурување од 1.0 %. 

Финалната потрошувачка на домаќинствата, вклучувајќи ги непрофитните институции кои им служат на домаќинствата, во четвртото тримесечје од 2020 година номинално опаѓа за 1.6 %, а нејзиното учество во структурата на брутодомашниот производ изнесува 62.4 %.

Во истиот период, извозот на стоки и на услуги номинално се зголеми за 4.5 %, а увозот на стоки и на услуги забележа намалување во номинален износ од 5.7 %.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика