Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Бруто-домашен производ


Бруто-домашен производ, трето тримесечје од 2023 година

четврток, 07 декември 2023


Според проценетите податоци на Државниот завод за статистика, стапката на раст на бруто-домашниот производ
(БДП) во третото тримесечје од 2023 година е 1.2 %.
Во третото тримесечје од 2023 година, поголем пораст е забележан во секторите: И - Финансиски дејности и дејности
на осигурување од 6.6 % и Ј - Дејности во врска со недвижен имот од 5.6%.
Финалната потрошувачка на домаќинствата вклучувајќи ги непрофитните институции кои им служат на домаќинствата,
во третото тримесечје од 2023 година, номинално расте за 9.1 %, а нејзиното учество во структурата на бруто-
домашниот производ изнесува 72.9 %.
Во истиот период, извозот на стоки и на услуги номинално е намален за 2.7 %, а увозот на стоки и на услуги забележа
намалување во номинален износ од 9.1 %.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика