Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Бруто-домашен производ


Бруто-домашен производ, прво тримесечје од 2016 година

петок, 10 јуни 2016


Според проценетите податоци на Државниот завод за статистика, стапката на раст на бруто-домашниот
производ (БДП) за првото тримесечје од 2016 година изнесува 2.0%.


Во првото тримесечје од 2016, најголем пораст е забележан во секторите: И- Финансиски дејности и дејности
на осигурување од 13.3%; К и Л- Стручни, научни и технички дејности; Административни и помошни услужни
дејности од 11.7% и Ѓ – Градежништво од 7.7%.


Финалната потрошувачка на домаќинствата вклучувајќи ги непрофитните институции кои им служат на
домаќинствата, во првото тримесечје од 2016 година, номинално расте за 3.2%, а нејзиното учество во
структурата на бруто-домашниот производ изнесува 64.3%.


Во истиот период, извозот на стоки и на услуги номинално се зголеми за 12.6%, а увозот на стоки и на услуги
забележа зголемување во номинален износ од 7.4%.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика