Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Бруто-домашен производ


Бруто-домашен производ, трето тримесечје од 2016 година

петок, 09 декември 2016


Според проценетите податоци на Државниот завод за статистика, стапката на раст на бруто-домашниот
производ (БДП) во третото тримесечје од 2016 година изнесува 2.4%.
Во третото тримесечје од 2016, најголем пораст е забележан во секторите: К и Л- Стручни, научни и технички
дејности; Административни и помошни услужни дејности од 10,9%; Ѓ – Градежништво од 10,3%; и Ѕ –
Информации и комуникации од 5,6%.
Финалната потрошувачка на домаќинствата вклучувајќи ги непрофитните институции кои им служат на
домаќинствата, во третото тримесечје од 2016 година, номинално расте за 5,3%, а нејзиното учество во
структурата на бруто-домашниот производ изнесува 64,1%.
Во истиот период, извозот на стоки и на услуги номинално се зголеми за 13,3%, а увозот на стоки и на услуги
забележа зголемување во номинален износ од 11,1%.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика