Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Бруто-домашен производ


Бруто-домашен производ, прво тримесечје 2011 година

петок, 24 јуни 2011


Според проценетите податоци на Државниот завод за статистика, стапката на раст на бруто-домашниот производ (БДП) за првото тримесечје од 2011 година изнесува 5.1%.

Финалната потрошувачка на домаќинствата вклучувајќи ги непрофитните институции што им служат на домаќинствата, во однос на истиот период од 2010 година, номинално расте за 7.5%,а нејзиното учество во структурата на бруто-домашниот производ изнесува 76.9%.

За истиот период, Извозот на стоки и услуги забележа зголемување во номинален износ од 40.5%, а Увозот на стоки и услуги номинално порасна за 43.6 %.

Во првото тримесечје од 2011 година, е забележан пораст во повеќето сектори, а најголем пораст е забележан во секторите: Ѓ - Градежништво од 21.2% и секторите В,Г и Д - Вадење на руди и камен; Преработувачка индустрија и Снабдување со електрична енергија, гас и вода од 13.7%

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 688

е-пошта:  snezana.georgievska@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика