Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Бруто-домашен производ


Бруто-домашен производ, трето тримесечје од 2011 година

четврток, 22 декември 2011


Според проценетите податоци на Државниот завод за статистика, стапката на раст на бруто-домашниот производ (БДП) за третото тримесечје од 2011 година изнесува 2.3%.
 
Финалната потрошувачка на домаќинствата, вклучувајќи ги непрофитните институции кои им служат на домаќинствата, во однос на истиот период од 2010 година, номинално расте за 4.8%, а нејзиното учество во структурата на бруто- домашниот производ изнесува 75.7%.
 
За истиот период , извозот на стоки и на услуги забележа зголемување во номинален износ од 18.8%, а увозот на стоки и услуги номинално порасна за 19.0%.
 
Во третото тримесечје од 2011 е забележан пораст во повеќето сектори, а најголем пораст е забележан во секторите: Ѓ- Градежништво за 12.3%, Ж- Хотели и ресторани за 7.0% и А+Б Земјоделство, лов, шумарство и Рибарство за 6.0%.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 688

е-пошта:  snezana.georgievska@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика