Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Бруто-домашен производ


Бруто-домашен производ, четврто тримесечје од 2011 година

четврток, 22 март 2012


 Според проценетите податоци на Државниот завод за статистика, стапката на раст на бруто-домашниот
производ (БДП) за четвртото тримесечје од 2011 година изнесува 0.2 %.
Во четвртото тримесечје од 2011 е забележан пораст во повеќето сектори, а најголем пораст е забележан во
секторите Ж-Хотели и Ресторани од 11.3% и Ѓ- Градежништво од 10.4%.
Извозот на стоки и на услуги забележа номинален пораст од 13.9%, а увозот на стоки и на услуги порасна за
7.7% во однос на истиот период од 2010 година.
Во истиот период, Финалната потрошувачка во структурата на бруто-домашниот производ учествува со
90.7%.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 688

е-пошта:  snezana.georgievska@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика