Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Економски сметки во земјоделството


Економски сметки во земјоделството, 2020 година

четврток, 31 март 2022


Според податоците на Државниот завод за статистика, бруто-додадената вредност во земјоделството во 2020 година
изнесува 53 142 милиони денари и во однос на 2019 година бележи номинален пораст од 8.5 %.
 
Растителното производство во 2020 година, кое учествува со 71.6 % во вкупното производство, бележи пораст за 6.6 %
во однос на 2019 година. Вредноста на добиточното производство, кое учествува со 20.3 % во вкупното производство,
порасна за 7.1 % во однос на 2019 година.
 
Меѓуфазната потрошувачка во 2020 година бележи пораст од 0.3% во однос на 2019 година. Номиналниот доход
во земјоделството од производните фактори, по работна единица, во 2020 година бележи пораст од 40.2 %, додека
реалниот доход од производните фактори бележи пораст од 40.5 %.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика