Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на цените на мало и на трошоците на животот, август 2013

понеделник, 02 септември 2013


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на цените на мало во август 2013 година, во
однос на претходниот месец, изнесува 100.5, а индексот на трошоците на животот 100.3.


Порастот на индексот на трошоците на животот од 0.3% во август 2013 година, во споредба со претходниот
месец, е резултат на повисоките индекси на производите од жито за 2.0%, преработките од млеко за 1.4%,
свежото и киселото млеко за 0.9%, јајцата за 0.8%, преработките од риба и мастите за 0.5%, преработките од
зеленчук и алкохолните пијалаци за 0.4%.


Исто така, пораст на индексите на трошоците на животот е забележан и кај авионскиот превоз на патници за
19.5%, нафтените деривати за 2.6%, течните горива и гасот за домаќинствата за 1.4%, средствата за хигиена за
0.5%, облеката и мебелот за 0.2%.


Намалување на индексот на трошоците на животот во август 2013 година, во споредба со претходниот месец е
забележано кај овошјето за 2.1% и зеленчукот за 0.8%.


Исто така, намалување на индексот на трошоците на животот е забележано и кај централното греење за
домаќинствата за 2.9%, обувките за 0.8% и електричните апарати за домаќинстата за 0.2%.


Индексот на цените на мало во август 2013 година, во споредба со август 2012 година, бележи пораст од 1.3%,
а индексот на трошоците на животот бележи пораст од 2.8%.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 629

е-пошта:  gordana.lazarova@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика