Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на цените на мало и на трошоците на животот, октомври 2012

четврток, 01 ноември 2012


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на цените на мало во октомври 2012, во однос
на претходниот месец, изнесува 99.7, а индексот на трошоците на животот 100.2.


Пораст на трошоците на животот од 0.2% е резултат на повисоките индекси на јајцата за 6.3%, месото за 2.9%,
рибата за 1.5%, мастите за 1.1%, преработките од месо за 0.8%, производите од жито и свежото и киселото
млеко за 0.7%, преработките од млеко за 0.6% и другите прехранбени производи за 0.4%.


Во октомври, пораст на индексите на трошоците на животот е забележан и кај обувките за 5.0%, текстилни
производи за домаќинствата за 1.1%, облеката и средствата за хигиена за 0.9%, лековите за 0.6%, деловите за
сообраќајните средства за 0.3%.


Намалување на индексот на трошоците на животот во октомври 2012 година, во споредба со претходниот
месец е забележан кај овошјето за 4.0% и зеленчукот за 2.0%.


Во октомври, исто така намалување на индексот на трошоците на животот е забележан и кај нафтените деривати
за 3.9%, цврстите горива за 3.8%, авионскиот превоз на патници за 2.8%, течните горива и гасот за 2.0% и
садовите и приборот за домаќинства за 0.2%.


Индексот на цените на мало во октомври 2012 година, во споредба со октомври 2011 година, бележи пораст
од 4.1%, а индексот на трошоците на животот бележи пораст од 5.3%.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 629

е-пошта:  gordana.lazarova@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика