Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на трошоците на животот и на цените на мало, мај 2024 година

петок, 07 јуни 2024


Инфлацијата мерена преку индексот на трошоците на животот во мај 2024 година, во однос на април 2024 година,
изнесува 0.9 %.
Зголемувањето на инфлацијата во мај 2024 година, во однос на април 2024 година, е резултат на зголемувањето на
трошоците на животот во следните групи: ресторани и хотели за 3.1 %, рекреација и култура за 2.1 %, транспорт за
1.9 %, облека и обувки за 1.5 %, мебел, покуќнина и одржување на домаќинствата за 1.0 %, храна и безалкохолни
пијалаци за 0.7 %, разновидни стоки и услуги за 0.4 %, домување, вода, електрика, гас и други горива, здравје за 0.1 %.
Во мај 2024 година, во однос на април 2024 година, намалување на трошоците на животот е забележано во групата
комуникации за 0.3 %.
Трошоците на животот во групите: алкохолни пијалаци, тутун и наркотици и образование остануваат на исто ниво
како и во претходниот месец.
Индексот на цените на мало во мај 2024 година во однос на април 2024 година изнесува 101.3.
Индексот на трошоците на животот во мај 2024 година, во однос на мај 2023 година, бележи зголемување од 4.5 %, а
индексот на цените на мало бележи зголемување од 5.8 %.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика