Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Пазар на труд


Просечна месечна исплатена нето-плата по вработен, март 2013

вторник, 28 мај 2013


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена нето-плата
по вработен, во март 2013 година, во однос на март 2012 година, изнесува 101.0.


Ваквото зголемување се должи, пред сé, на зголемувањето на просечната месечна исплатена нето-плата по
вработен во секторите: Транспорт и складирање (6.9%), Дејности на здравствена и социјална заштита (4.1%) и
Снабдување со вода; отстранување на отпадни води, управување со отпадни дејности за санација на околината
(3.9%).


Зголемување на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во однос на претходниот месец,
е забележано во секторите: Информации и комуникации (29.9%), Рударство и вадење на камен (6.1%) и
Градежништво (6.0%).


Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во март 2013, изнесува 21 294 денари.


Во март 2013 година, 2.6% од вработените во Република Македонија не примиле плата.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295835

е-пошта:  sevdie.ramuko@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика