Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Пазар на труд


Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во април 2010 г., во однос на април 2009 г., поголема за 1.4%

понеделник, 28 јуни 2010


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во април 2010 година, во однос на април 2009 година, изнесува 101.4.

Ваквото зголемување е резултат, пред сé, на зголемувањето на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во секторите: Образование (10.0%), Рибарство (9.9%) и Преработувачка индустрија (6.5%).

Најголем пораст на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во однос на претходниот месец, е забележан во секторите: Рибарство (11.5%), Активности во врска со недвижен имот, изнајмување и деловни активности (5.7%) и Градежништво (3.2%). Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во април 2010 изнесува 20 449 денари.

Во април 2010 година, 3.6% од вработените во Република Македонија не примиле плата.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 835

е-пошта:  sevdie.ramuko@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика