Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Пазар на труд


Просечна месечна исплатена нето-плата по вработен, април 2022 година

среда, 22 јуни 2022


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена нето-плата по
вработен во април 2022 година, во однос на април 2021 година, изнесува 110.9.
Ваквото зголемување се должи, пред сѐ, на зголемувањето на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен
во секторите: Објекти за сместување и сервисни дејности со храна (24.8 %), Уметност, забава и рекреација (20.1 %) и
Административни и помошни услужни дејности (17.0 %).
Зголемување на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во однос на претходниот месец, е забележано
во секторите: Дејности на здравствена и социјална заштита (8.3 %), Градежништво (5.6 %) и Дејности во врска со
недвижен имот (4.5 %).
Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во април 2022 година, изнесува 31 525 денари.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика