Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Пазар на труд


Просечна месечна исплатена нето-плата по вработен, април 2014

петок, 27 јуни 2014


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена нето-плата
по вработен, во април 2014 година, во однос на април 2013 година, изнесува 100.9.


Ваквото зголемување се должи, пред сè, на зголемувањето на просечната месечна исплатена нето-плата по
вработен во секторите: Градежништво (7.4%), Дејности во врска со недвижен имот (5.6%) и Административни
и помошни услужни дејности (5.2%).


Зголемување на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во однос на претходниот месец, е
забележано во секторите: Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација (5.0%), Финансиски
дејности и дејности на осигурување (3.1%) и Градежништво (3.0%).


Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во април 2014, изнесува 21 175 денари.


Во април 2014 година, 1.5% од вработените во Република Македонија не примиле плата.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295635

е-пошта:  sevdie.ramuko@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика