+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Пазар на труд


Просечна месечна исплатена нето-плата по вработен, јуни 2014

среда, 27 август 2014


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена нето-плата
по вработен, во јуни 2014 година, во однос на јуни 2013 година, изнесува 100.6.
Ваквото зголемување се должи, пред сé, на зголемувањето на просечната месечна исплатена нето-плата по
вработен во секторите: Дејности во врска со недвижен имот (27.2%), Градежништво (10.3%) и Стручни, научни
и технички дејности (9.6%).
Намалување на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во однос на претходниот месец, е
забележано во секторите: Рударство и вадење на камен (3.9%) Информации и комуникации (3.8%), и Објекти
за сместување и сервисни дејности со храна (3.8%).
Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во јуни 2014, изнесува 21 233 денари.
Во јуни 2014 година, 1.5% од вработените во Република Македонија не примиле плата.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 635

е-пошта:  sevdie.ramuko@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика