Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Пазар на труд


Просечна месечна исплатена нето-плата по вработен, април 2017 година

четврток, 22 јуни 2017


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена нето-плата
по вработен, во април 2017 година, во однос на април 2016 година, изнесува 101.4.


Ваквото зголемување е резултат, пред сé, на зголемувањето на просечната месечна исплатена нето-плата по
вработен во секторите: Информации и комуникации (22.4%), Рударство и вадење на камен (14.7%) и Трговија
на големо и трговија на мало; поправка на моторни возила и мотоцикли (6.1%).


Зголемување на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во однос на претходниот месец е
забележано во секторите: Информации и комуникации (14.4%), Трговија на големо и трговија на мало; поправка
на моторни возила и мотоцикли (4.0%) и Градежништво (3.9%).


Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во април 2017, изнесува 22 672 денари.


Во април 2017 година, 0.9% од вработените во Република Македонија не зеле плата.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика