Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Пазар на труд


Просечна месечна исплатена нето-плата по вработен, јануари 2019 година

среда, 20 март 2019


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена нето-плата по
вработен, во јануари 2019 година, во однос на јануари 2018 година, изнесува 102.0.
Ваквото зголемување се должи, пред сѐ, на зголемувањето на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен
во секторите: Дејности на здравствена и социјална заштита (9.6 %), Рударство и вадење на камен (8.3 %) и Образование
(5.3 %).
Намалување на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во однос на претходниот месец, е забележано
во секторите: Уметност, забава и рекреација (21.4 %), Информации и комуникации (19.8 %) и Tрговија на големо и
трговија на мало; поправка на моторни возила и мотоцикли (14.3 %).
Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во јануари 2019 година, изнесува 24 517 денари.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика