Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Пазар на труд


Просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен во мај 2010 г., во однос на мај 2009 г., е зголемена за 1.7%

среда, 28 јули 2010


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена брутоплата по вработен во мај 2010 година, во однос на мај 2009 година, изнесува 101.7.

Ваквото зголемување е резултат, пред сé, на зголемувањето на просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен во секторите: Рударство и вадење на камен (24.8%), Образование (8.0%) и Преработувачка индустрија (6.8%).

Најголем пораст на просечната исплатена бруто-плата по вработен, во однос на претходниот месец, е забележан во секторите: Сообраќај, складирање и врски (8.5%),Рударство и вадење на камен (7.6%) и Хотели и ресторани (5.4%).

Просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен во мај 2010 изнесува 30 598 денари.

Во мај 2010 година, 4.4% од вработените во Република Македонија не зеле плата.

  Преземи го соопштението во целост

  
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 635

е-пошта:  jovanco.sapundzioski@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика