Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Пазар на труд


Просечна месечна исплатена бруто-плата по вработен, април 2023 година

вторник, 20 јуни 2023


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена бруто-плата по
вработен во април 2023 година, во однос на април 2022 година, изнесува 115.0.
Ваквото зголемување се должи, пред сѐ, на зголемувањето на просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен
во секторите: Финансиски дејности и дејности на осигурување (28.8 %), Административни и помошни услужни
дејности (21.9 %) и Објекти за сместување и сервисни дејности со храна (18.4 %).
Зголемување на просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен, во однос на претходниот месец, е
забележано во секторите: Финансиски дејности и дејности на осигурување (14.9 %), Снабдување со електрична
енергија, гас, пареа и климатизација (13.5 %) и Административни и помошни услужни дејности (11.9 %).
Просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен, во април 2023 година, изнесува 54 177 денари.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика