Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Пазар на труд


Просечна месечна исплатена бруто-плата по вработен, септември 2023 година

вторник, 21 ноември 2023


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена бруто-плата по
вработен во септември 2023 година, во однос на септември 2022 година, изнесува 116.7.
Ваквото зголемување се должи, пред сѐ, на зголемувањето на просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен
во секторите: Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација (26.1 %), Јавна управа и одбрана;
задолжително социјално осигурување (25.4 %), Снабдување со вода; отстранување на отпадни води, управување со
отпад и дејности за санација на околината (21.1 %).
Зголемување на просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен, во однос на претходниот месец, е
забележано во секторите: Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација (11.9 %), Образование
(11.2 %), Јавна управа и одбрана; задолжително социјално осигурување (9.3 %).
Просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен, во септември 2023 година, изнесува 56 896 денари.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика