Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Пазар на труд


Просечна месечна исплатена бруто-плата по вработен, ноември 2023 година

вторник, 23 јануари 2024


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена бруто-плата по
вработен во ноември 2023 година, во однос на ноември 2022 година, изнесува 116.6.
Ваквото зголемување се должи, пред сѐ, на зголемувањето на просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен
во секторите: Јавна управа и одбрана; задолжително социјално осигурување (24.4 %), Снабдување со електрична
енергија, гас, пареа и климатизација (22.4 %), Снабдување со вода; отстранување на отпадни води, управување со
отпад и дејности за санација на околината (20.0 %).
Намалување на просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен, во однос на претходниот месец, е забележано
во секторите: Дејности во врска со недвижен имот (7.6 %), Рударство и вадење на камен (6.1 %), Финансиски дејности
и дејности на осигурување (4.4 %).
Просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен, во ноември 2023 година, изнесува 57 609 денари.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика