Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Пазар на труд


Просечна месечна исплатена бруто-плата по вработен, јули 2016 година

среда, 21 септември 2016


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена бруто-плата
по вработен, во јули 2016 година, во однос на јули 2015 година, изнесува 102.2.


Ваквото зголемување се должи, пред сѐ, на зголемувањето на просечната месечна исплатена бруто-плата
по вработен во секторите: Градежништво (9.1%), Административни и помошни услужни дејности (6.4%) и
Земјоделство, шумарство и рибарство (6.2%).


Зголемување на просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен, во однос на претходниот месец, е
забележано во секторите: Трговија на големо и трговија на мало; поправка на моторни возила и мотоцикли
(3.4%), Преработувачка индустрија (3.3%) и Административни и помошни услужни дејности (2.0%).


Просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен во јули 2016 изнесува 32 837 денари.


Во јули 2016 година, 1.6% од вработените во Република Македонија не примиле плата.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика