Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Пазар на труд


Просечна месечна исплатена бруто-плата по вработен, јуни 2017 година

среда, 23 август 2017


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена бруто-плата
по вработен, во јуни 2017 година, во однос на јуни 2016 година, изнесува 102.7.


Ваквото зголемување се должи, пред сé, на зголемувањето на просечната месечна исплатена бруто-плата по
вработен во секторите: Уметност, забава и рекреација (16.6%), Стручни, научни и технички дејности (8.3%) и
Рударство и вадење на камен (7.2%).


Намалување на просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен во однос на претходниот месец е
забележано во секторите: Рударство и вадење на камен (6.6%), Градежништво (3.8%) и Трговија на големо и
трговија на мало; поправка на моторни возила и мотоцикли (2.7%).


Просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен во јуни 2017 изнесува 33 509 денари.


Во јуни 2017 година, 1.1% од вработените во Република Македонија не зеле плата.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика