Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Пазар на труд


Просечна месечна исплатена бруто-плата по вработен, ноември 2017 година

вторник, 23 јануари 2018


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена бруто-плата по
вработен, во ноември 2017 година, во однос на ноември 2016 година, изнесува 103.7.
Ваквото зголемување се должи, пред сѐ, на зголемувањето на просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен
во секторите: Преработувачка индустрија (9.4%), Објекти за сместување и сервисни дејности со храна (8.2%) и
Земјоделство, шумарство и рибарство (7.8%).
Намалување на просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен, во однос на претходниот месец, е забележано
во секторите: Уметност, забава и рекреација (12.8%), Транспорт и складирање (5.2%) и Снабдување со електрична
енергија, гас, пареа и климатизација (4.3%).
Просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен во ноември 2017 година изнесува 34 079 денари.
Во ноември 2017 година, 1.1% од вработените во Република Македонија не зеле плата.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика