+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Пазар на труд


Просечна месечна исплатена бруто-плата по вработен, март 2018 година

понеделник, 21 мај 2018


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена бруто-плата по
вработен, во март 2018 година, во однос на март 2017 година, изнесува 105.3.


Ваквото зголемување се должи, пред сé, на зголемувањето на просечната месечна исплатена бруто-плата по
вработен во секторите: Рударство и вадење на камен (17.3 %), Информации и комуникации (14.6 %) и Преработувачка
индустрија (12.7 %).


Зголемување на просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен, во однос на претходниот месец, е
забележано во секторите: Рударство и вадење на камен (13.2 %), Финансиски дејности и дејности на осигурување
(8.8 %) и Информации и комуникации (8.7 %).


Просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен во март 2018 изнесува 34 764 денари.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика