Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Пазар на труд


Просечна месечна исплатена бруто-плата по вработен, јуни 2018 година

вторник, 21 август 2018


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен, во јуни 2018 година, во однос на јуни 2017 година, изнесува 106.0.


Ваквото зголемување се должи, пред сѐ, на зголемувањето на просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен во секторите: Рударство и вадење на камен (18.9%), Информации и комуникации (16.9 %) и Преработувачка индустрија (14.8%).

 
Намалување на просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен, во однос на претходниот месец, е забележано во секторите: Финансиски дејности и дејности на осигурување (14.0 %), Објекти за сместување и сервисни дејности со храна (9.9 %) и Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација (3.0 %).


Просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен во јуни 2018 изнесува 35 530 денари.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика