Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области

Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на цените во земјоделството, август 2013 година

понеделник, 16 септември 2013


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на цените во земјоделството во август 2013 година, во однос на истиот месец од претходната година, кај инпутот е намален за 0.1%, а кај аутпутот е намален за 1.0%.
Во август 2013 година, во споредба со август 2012 година, индексот на цените на инпут 1 (тековно потрошени средства во земјоделството) изнесува 99.9, а индексот на цените на инпут 2 (средства наменети за инвестиции во земјоделството) изнесува 99.8.
Во делот аутпут, во август 2013 година, во споредба со август 2012 година, индексот на цените на растителното производство изнесува 96.4, а индексот на цените на добиточното производство изнесува 103.8.

  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 646

е-пошта:  biljana.ristovska@stat.gov.mk 
  
© Државен завод за статистика