+A   |  -A
Skip Navigation LinksНасловна Статистики по области Соопштенија по области
Веб-страницата www.stat.gov.mk користи колачиња кои се потребни за целосна функционалност на страницата. Со Вашето присуство на нашата веб-страница се подразбира дека се согласувате за користењето на овие колачиња. За повеќе детали прочитајте ја Политиката за колачиња.


              


Соопштението е од областа: Цени


Индекси на цените во земјоделството, март 2021 година

четврток, 15 април 2021


Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на цените во земјоделството во март 2021 година, во однос на истиот месец од претходната година, кај инпутот е зголемен за 8.9%, а кај аутпутот се бележи намалување од 4.2%.

Во март 2021 година, во споредба со март 2020 година, индексот на цените на инпут 1 (тековно потрошени средства во земјоделството) изнесува 109.6, а индексот на цените на инпут 2 (средства наменети за инвестиции во земјоделството) изнесува 100.2.

Во делот аутпут, во март 2021 година, во споредба со март 2020 година, индексот на цените на растителното производство изнесува 95.3, а индексот на цените на добиточното производство изнесува 98.4.


  Преземи го соопштението во целост

  Преземи табели
Податоците во објавеното соопштение се бесплатни. При користење, ве молиме наведете го изворот.

За подетални информации јавете на:

контакт тел: +389 2 3295 666

е-пошта:  press@stat.gov.mk 
    Соопштенија
 
 
  Последно соопштение
  Сите соопштенија


 Метаподатоци


   МАКСтат База


© Државен завод за статистика